Zdrowe stawy przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego czworonoga. Zwyrodnienie stawów (osteoarthritis ) u psa to jedno ze schorzeń, które znacząco obniża komfort jego życia. Niestety jak wynika z praktyki weterynaryjnej jest to choroba występująca stosunkowo często, gdyż szacuje się, że cierpi na nią ok. 20% psów, a wśród nich zwłaszcza te w drugiej połowie życia. Na szczęście zwyrodnienie stawów u psa można łagodzić poprzez podjęcie odpowiedniego leczenia. Metoda leczenia uzależniona jest od różnych czynników, przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian, wieku i masy ciała psa. Schorzenie jest także stosunkowo łatwe do zdiagnozowania dla lekarza weterynarii, do którego zgłasza się właściciel ze swoim czworonogiem.

Zwyrodnienie stawów u psa – symptomy

Pierwszą osobą, która może zaobserwować niepokojące objawy u swojego psa, jest oczywiście jego właściciel. Jakie symptomy powinny zwrócić uwagę? Zwyrodnienie stawów u psa można podejrzewać, jeśli zaobserwowaliśmy spadek jego aktywności fizycznej. Ruchliwe dotąd zwierzę może powoli wstawać i się kłaść, nieco sztywno się poruszać np. po odpoczynku lub większym wysiłku, z trudem wychodzić po schodach czy wyskakiwać. Pies próbuje unikać bólu, poprzez przenoszenie ciężar ciała na zdrowe kończyny. Czasami można zobaczyć także zmiany, takie jak wygięcie łap, nadgarstków lub paluchów. Ma to związek z tym, że choroba zwyrodnieniowa oznacza powolną degenerację chrząstki stawowej. Na dalszym etapie choroby u psa może wystąpić brak apetytu, apatia i gorączka. Może także zacząć wyraźnie kuleć, na skutek uszkodzenia struktury i funkcji stawu. Zwyrodnienie u psa może dotyczyć każdego stawu układu kostnego, ale najczęściej dotyka stawów biodrowych, kolanowych, ramiennych, łokciowych, nadgarstkowych i międzykręgowych. W celu potwierdzenia naszych podejrzeń co do zwyrodnienia stawów u psa należy udać się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalisty od ortopedii. Postawi on diagnozę po przeprowadzeniu badania klinicznego i ortopedycznego, a także na podstawie badania radiologicznego. Wykonanie zdjęcia RTG konieczne jest także, aby ocenić stopień zaawansowania choroby, co ma znaczenie w procesie leczenia psa. W niektórych przypadkach niezbędne może być badanie tomografii komputerowej.

Zwyrodnienie stawów u psa – leczenie farmakologiczne i objawowe

Po postawieniu właściwej diagnozy nadchodzi czas na to, aby poprawić komfort życia psa i ulżyć jego cierpieniu, jakie wywołuje zwyrodnienie stawów. Najczęściej dotyczą one zwyrodnienia stawu biodrowego czy kolanowego. Leczenie w tym przypadku polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych i hamowaniu postępowania procesu zwyrodnienia chrząstki stawowej. Zasadniczo lekarz weterynarz ma do dyspozycji dwie opcje: leczenie zachowawcze lub operacyjne. Na pierwszą metodę składa się szereg działań, które należy podjąć. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie środków farmakologicznych, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają także przeciwbólowo. Jednocześnie należy pamiętać o ochronie błony śluzowej przewodu pokarmowego psa, gdyż długotrwałe przyjmowanie środków przeciwzapalnych może ją uszkodzić. Równie ważna jest suplementacja, czyli witaminy dla psa na stawy. Tego typu środki, podawane systematycznie, poprawiają ruchomość stawów oraz eliminują ból. Witaminy dla psa na stawy wspomagają stosowanie diety, którą także może zalecić weterynarz. Taka dieta powinna zawierać zawierać m.in. glukozaminę, chondroitynę, kwasy tłuszczowe EPA i DHA, polifenole z zielonej herbaty, kurkumina. Witaminy dla psa na stawy mają dodatkowo wzmacniać pozytywny efekt żywienia. Warto dodać, że Jednym z czynników, wpływających na powstanie zwyrodnienia stawów u psa jest nadwaga, która powoduje zbyt duże obciążenie dla stawów. Troska o utrzymanie prawidłowej wagi czworonoga jest więc dodatkowo uzasadniona. Dieta powinna być także bogata w karnitynę, antyoksydanty i zawierać wysoki stosunek kwasów omega-3 do omega-6.

Zwyrodnienie stawów u psa – leczenie zachowawcze i zdrowe nawyki

Oprócz leczenia farmakologicznego i podawanie witaminy dla psa na stawy, weterynarz powinien zalecić także pewne zmiany w trybie życia psa. Oprócz wspomnianej wcześniej kontroli masy ciała zwierzęcia, należy wprowadzić inne zdrowe nawyki, które pomogą w leczeniu zwyrodnienia stawów u psa. Należy zadbać o odpowiednią i dostosowaną do kondycji psa aktywność fizyczną. Zaleca się krótsze spacery kilka razy w ciągu dnia zamiast jednego intensywnego i jednocześnie obciążającego układ ruchu. Wskazany jest ruch jednostajny i unikanie skakania oraz zabawy na śliskiej powierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest także fizjoterapia, na którą składa hydroterapia (bieżnia wodna), laseroterapia, masaże i inne formy rehabilitacji.

Zwyrodnienie stawów u psa – leczenie operacyjne

Czasami, jeśli zwyrodnienie stawów u psa jest już bardzo zaawansowane i pacjent nie reaguje na nieinwazyjne metody leczenia, potrzebne będzie leczenie w postaci zabiegów chirurgicznych. Może to być korekta zwichnięcia rzepki, artodreza chorego stawu, endoproteza stawu biodrowego, a w skrajnych przypadkach amputacja głowy i szyjki kości udowej, a nawet amputacja chorej kończyny. O wyborze optymalnej i najskuteczniejszej metody leczenia operacyjnego decyduje lekarz weterynarz, który następnie przeprowadzi zabieg.

Zwyrodnienie stawów a rasa

Zwyrodnienie stawów u psa należy do dziesięciu najczęściej diagnozowanych chorób u tych zwierząt powyżej siódmego roku życia. Choroby zwyrodnieniowej stawów nie można całkowicie wyleczyć, gdyż zmiany są nieodwracalne, ale właściwe stosowanie różnych metod leczniczych, możliwe jest skuteczne łagodzenie jej objawów. Czynniki, które sprzyjające rozwojowi tego schorzenia, to najczęściej starszy wiek psa, przebyte urazy mechaniczne, wady genetyczne, nadwaga, skłonności i cechy związane z rasą psa. Najczęściej mamy do czynienia ze zwyrodnieniami stawów biodrowych, łokciowych i kolanowych oraz kręgosłupa. Narażone są przede wszystkim psy ras dużych: labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie, mastify, berneńczyki, owczarki podhalańskie. Z pewnością właściciele psów tych ras powinni szczególnie trzymać rękę na pulsie i reagować jak najwcześniej na wymienione wcześniej objawy. To pozwoli uchronić psa przed gorszymi konsekwencjami. Wskazane są także działania profilaktyczne, które mogą opóźnić rozwój choroby. Istotna jest przede wszystkim aktywność fizyczna dopasowana do możliwości psa, dieta i unikanie nadwagi. W przypadku mniejszy psów ryzyko wystąpienia tego schorzenia nie jest tak wysokie, ale również istnieje. Zwyrodnienie stawów może się pojawić u psów starszych bez względu na rasę.

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: