Według dermatologów, człowiek normalnie traci od 50 do 100 włosów dziennie. Mając około 100 000 włosów na głowie, ta mała strata nie jest zauważalna. Nowe włosy zwykle zastępują zgubione włosy, ale to się nie zawsze zdarza. Utrata włosów może się rozwijać stopniowo przez wiele lat lub zdarza się nagle. Utrata włosów może być stała lub czasowa.

Nie da się policzyć ilości włosów straconych w danym dniu. Można tracić więcej włosów niż jest to normalne, jeśli zauważy się dużą ilość włosów we wgłębieniu wanny po umyciu włosów lub kępek włosów na szczotce. Można również zauważyć pojawiające się przerzedzenia włosów na głowie i łysiny. W takiej sytuacji wiele osób zaczyna szukać informacji, przy jakich chorobach wypadają włosy, ponieważ często temu zjawisku towarzyszy niedomaganie ze strony organizmu.

Jeśli ktoś zauważy, że traci więcej włosów niż zwykle, powinieneś porozmawiać o problemie ze swoim lekarzem. Może on określić przyczynę wypadania włosów i zaproponować odpowiednie plany leczenia.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><ins class="adsbygoogle"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> style="display:block; text-align:center;"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-layout="in-article"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-format="fluid"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-client="ca-pub-7687890302612305"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-slot="9325360020"></ins><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script>

Przy jakich chorobach wypadają włosy

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest dziedziczne łysienie typu męskiego lub żeńskiego. Jeśli w rodzinie występują przypadki łysienia, dana osoba może mieć ten typ wypadania włosów. Niektóre hormony płciowe mogą powodować dziedziczną utratę włosów. Może się rozpocząć już w okresie dojrzewania.
W niektórych przypadkach utrata włosów może wystąpić z prostym zatrzymaniem w cyklu wzrostu włosów. Główne choroby, zabiegi chirurgiczne lub traumatyczne zdarzenia mogą powodować wypadanie włosów. Jednak włosy zwykle zaczynają rosnąć bez leczenia.

Zmiany hormonalne związane z ciążą, porodem, zaprzestaniem stosowania pigułek antykoncepcyjnych i menopauzą mogą powodować tymczasowe wypadanie włosów. Chorobami, które mogą powodować wypadanie włosów, są: choroba tarczycy, łysienie plackowate (choroba autoimmunologiczna atakująca mieszki włosowe) oraz infekcje skóry głowy, takie jak grzybica. Choroby powodujące bliznowacenie, takie jak liszaj płaski i niektóre typy toczeń, mogą powodować trwałe wypadanie włosów ze względu na blizny.

Jeszcze przy jakich chorobach wypadają włosy?  Utrata włosów może być spowodowana lekami stosowanymi w leczeniu raka, wysokiego ciśnienia krwi, zapalenia stawów, depresji i problemów z sercem. Dieta pozbawiona białka, żelaza i innych składników odżywczych może prowadzić do przerzedzenia włosów.

Zastanawiając się, przy jakich chorobach wypadają włosy można omówić kilka z nich:

Niedokrwistość

Prawie jedna na 10 kobiet w wieku od 20 do 49 cierpi na niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza (najczęstszego typu niedokrwistości), co jest łatwą do ustalenia przyczyną wypadania włosów. Lekarz będzie musiał wykonać test krwi, aby upewnić się, czy kobieta ma ten rodzaj niedokrwistości.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest terminem medycznym związanym z niedoczynnością tarczycy. Ten niewielki gruczoł znajdujący się w szyi wytwarza hormony, które są kluczowe dla metabolizmu, a także wzrostu i rozwoju, a gdy nie jest wystarczająco dużo pompowania hormonów, może przyczynić się do wypadania włosów.

Dramatyczna utrata wagi

Nagła utrata masy ciała jest formą urazu fizycznego, który może powodować przerzedzenie włosów. Może się zdarzyć, nawet, jeśli utrata masy ciała jest ostatecznie dobra dla człowieka. Możliwe, że utrata wagi może spowodować niedobory witamin lub minerałów. Utrata włosów i zauważalna utrata wagi może być oznaką zaburzenia odżywiania, takiego jak anoreksja czy bulimia.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest innym zaburzeniem równowagi w męskich i żeńskich hormonach płciowych. Dlatego podczas wizyty u lekarza warto zapytać, przy jakich chorobach wypadają włosy, może okazać się, że, nadmiar androgenów prowadzić do torbieli jajników, zwiększenia masy ciała, większego ryzyka cukrzycy, zmian miesiączki, niepłodności, a także wypadania włosów.

    Rozpatrując problem, przy jakich chorobach wypadają włosy, nie sposób wspomnieć o lekach zażywanych przy takich chorobach jak depresja i lęki. Niektóre inne klasy leków mogą również powodować wypadanie włosów. Częściej wśród nich są rozcieńczalniki krwi i leki przeciwzapalne znane, jako beta-adrenolityki. Inne leki, które mogą powodować wypadanie włosów, obejmują metotreksat (stosowany w leczeniu stanów reumatycznych i niektórych stanów skóry), litu (w chorobie afektywnej dwubiegunowej), niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w tym ibuprofenu.

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: