Wiele osób twierdzi, że jest modny i pociągający, że warto się nim interesować znając przy tym najpopularniejszych twórców. Jednak w dalszym ciągu jego istota jest niezrozumiała. Czym zatem jest design i samo projektowanie form użytkowych?

Design – projektowanie form przemysłowych

Jak odbieramy design?
Nie jest to łatwe pytanie, ale postaramy się to wytłumaczyć na zasadzie przykładu. Otóż kilka lat wstecz nikt nie chciał słyszeć o ekologii. Każdy kto o niej słyszał był oburzony. Podobnie odbieramy design, ponieważ większość z Nas uważa, że dotyczy on tylko i wyłącznie tych najbogatszych lub też przeciwnie wielbicieli różnorodnych gadżetów. Jednak prawdą jest, że za kilka lub kilkanaście lat każdy będzie wiedział, że design nie jest żadnym luksusem, dotyczy nas wszystkich. Powinniśmy to już dziś zrozumieć, aby ta sztuka mogła zagościć w naszej codzienności. Z czym kojarzy się nam słowo „design”? Być może ze stroną internetową, jakąś świetną grafiką komputerową, ciekawymi meblami lub po prostu czymś „ładnym”. To z czym nam się kojarzy design to jedno, ale jego znaczenie tak na prawdę jest o wiele głębsze, i nie wiąże się tylko i wyłącznie z ogólnym kształtem jakiegoś przedmiotu.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><ins class="adsbygoogle"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> style="display:block; text-align:center;"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-layout="in-article"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-format="fluid"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-client="ca-pub-7687890302612305"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-slot="9325360020"></ins><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script>

Jaka jest rola designu?

To kolejne bardzo ciekawe pytanie, na które warto odpowiedzieć. Design nie posiada tylu ról, co funkcji. Powinien wyrażać się w inny sposób i wyróżniać na tle innych obiektów. Dla niektórych może być to troszkę skomplikowane, ale w zasadzie jest to o wiele prostsze niż mogłoby się nam wydawać. Jakie zatem ma funkcje? Otóż wyodrębnić można kilka podstawowych funkcji, ale trudno wymienić je z osobna, ponieważ stale łączą się ze sobą i wzajemnie przenikają. Design oprócz tematów czysto wizualnych porusza także zagadnienia ergonomiczne, psychologiczne, komunikacyjne czy też marketingowe. Dla designu liczy się jednak najbardziej kontekst, bo to on wszystko trzyma w ryzach.

Czym jest design?Można zatem śmiało powiedzieć, że design jest praktycznie we wszystkim co robimy, bez względu na to czy jesteśmy biedni czy bogaci. Łączy on w sobie sztukę, naukę, historię i wiele innych rzeczy. Design to pewnego rodzaju forma wyrażania siebie. Dzięki niemu możemy świat zrobić piękniejszym i o wiele ciekawszym.

Z wszystkich podanych tu informacji wynika również, że design to swego rodzaju sztuka, która stale jest doskonalona. To dokładnie widzimy w naszym codziennym życiu.

I choć w dalszym ciągu wiele osób będzie twierdzić, że nie styka się na co dzień z designem jest to nieprawdą. Bez względu na to, gdzie się udamy lub co zrobimy w danej chwili to we wszystkim on jest. Nie można go od tak sobie uniknąć. To sztuka, którą pielęgnujemy co dzień. Mamy nadzieję, że odpowiednio wytłumaczyliśmy czym jest design, czym się charakteryzuje i jakie pełni funkcje. Naszym zdaniem zrobiliśmy to najlepiej jak potrafiliśmy. Warto jeszcze raz przeczytać ten artykuł, aby dokładnie zrozumieć istotę designu. Dzięki temu będziemy nie tylko mądrzejsi, ale również bogatsi w wiedzę, której później pozazdroszczą nam inni.
A więc wyrażaj siebie w każdej chwili wykorzystując sztukę, jaką daje nam design.

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: