Łódź Design Festival jest aktualnie najważniejszym w naszej części Europy wydarzeniem międzynarodowym związanym z projektowaniem. Festiwal prezentuje różnorodność nurtów designu, od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę i na modzie kończy. Historia Festiwalu zaczęła się w 2007 roku, a od tego czasu odwiedziło go ponad 350 000 widzów z całego świata.

Łódź Design Festival 201711 edycja łódzkiego festiwalu odbyła się w tym roku również w październiku; 3-8.10.2017 w popularnym Art Inkubatorze.Tym razem jego hasłem przewodnim była OD. NOWA. Organizatorzy festiwalu promują Nowość, wychodząc z założenia, że dla współczesnego człowieka najważniejszą cechą masowego bytowania jest wszystko to co Nowe. Okazuje się bowiem, że po raz pierwszy w historii pokolenie najmłodsze dorasta w całkowicie odmiennym świecie, niż ten w którym dorastali ich rodzice. Nowe technologie, odmienne wyzwania społeczne i środowiskowe charakteryzują ten nowy świat. Na pytanie o ten nowy świat, ale nowy nie dla nas, tylko dla najmłodszego pokolenia miał odpowiedzieć tegoroczny Łódź Design Festival.

Widzowie odwiedzający tegoroczną edycję festiwalu mogli obejrzeć 30 tematycznych ekspozycji: program główny festiwalu reprezentowały 2 obszerne ekspozycje: New Oldprojektowanie dla przyszłości, przygotowało Muzeum Designu z Londynu. Wystawa skupiła się na temacie wydłużającego się średniego wieku mieszkańca Europy i miała zwrócić uwagę na temat wzornictwa kierowanego do osób starszych.

Kolejna ekspozycja to Miejskie marzenia zaproponowane przez Vitra Design Museum. Celem twórców tej wystawy była próba zdefiniowania scenariuszy dla rozwoju miast i konieczności ujęcia w nich środowiska naturalnego: roślin, zwierząt, wody i ognia.

Tym dwóm podstawowym ekspozycjom towarzyszyły: Polish Design Island 2017 – wyjątkowy projekt przygotowany przez 9 regionów Polski, podróżujący po Europie kontener pokazujący 27 polskich projektów.  Mystery Things Museum to wystawa prezentująca obiekty, których przeznaczenie jest głęboko ukryte, przynajmniej przy pierwszym kontakcie widza. Inne wystawy towarzyszące to: The Best of Hungary oraz AccessAbility.

Jak co roku na festiwalu pojawiły się stałe punkty programu, czyli make me– konkurs dla młodych projektantów, Edukreacja – powierzchnia dedykowana rodzinom z dziećmi do twórczego spędzania czasu oraz must have, czyli konkurs, którego zadaniem było jak co roku wyłonienie najlepszego polskiego wdrożenia.

Łódź Desing Festival oprócz urozmaiconej ekspozycji oferował jak zwykle miejsce do twórczych spotkań i gorących dyskusji o teraźniejszości i przyszłości wzornictwa. Profesjonaliści tej dziedziny sztuki mogli wziąć udział w przygotowanych dla nich panelach dyskusyjnych oraz wykładach z architektury, nowej ekonomii, biznesu, organizacji przestrzeni miejskiej, badań rynku oraz najnowszych światowych trendów w projektowaniu.

Ogromną popularnością wśród odwiedzających festiwal, już tradycyjnie,  cieszyła się Edukreacja. Ta forma popularyzacji projektowania cieszy się zawsze wysoką frekwencją wśród gości festiwalu. Przygotowana specjalnie dla rodzin z dziećmi oferowała warsztaty z zakresu druku 3D, budowania robotów, programowania i kodowania. Dzieci miały również możliwość uczestnictwa w lekcjach designu, zwiedzając wybrane ekspozycje w towarzystwie przewodnika.

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: