Jak wychować psa?

utworzone przez | lis 21, 2017 | Kącik pupila

Każdy właściciel psa, chciałby aby jego pupil był ideałem i zachowywał się według ściśle wyznaczonego planu i wydawanych przez niego komend. Niemniej jednak tresura psa wymaga od Nas dużej cierpliwości i poświęcenia czasu. Najważniejsze jednak jest zdobycie zaufania pupila na samym początku. Bez niego nie będziemy mieli możliwości nauczenia psa choćby prostej komendy. Najlepszą metodą podczas nauki komend jest system nagradzania. Pod żadnym pozorem nie można karać psa w sposób fizyczny. Strach przed kolejnym aktem przemocy może się z czasem przerodzić w agresję lękową, której nie chciałby doświadczyć chyba żaden właściciel. W poniższym artykule postaramy się Państwu przybliżyć kilka prostych sposobów na tresurę psa.

Jak nauczyć małego psa sikać na dworze?

Małe psy na ogół załatwiają swoje potrzeby gdzie tylko mogą. Niemniej jednak można nauczyć je sikać na dworze w bardzo łatwy sposób. Wystarczy dostosować godziny wychodzenia na spacer do ich trybu życia. Małe psy sikają najczęściej zaraz po posiłkach, lub zaraz po przebudzeniu. Najlepiej właśnie w tym czasie wyprowadzać je na spacer. Po kilku takich spacerach, pies będzie kojarzył sikanie z wychodzeniem na dwór i już nie będzie sikał w domu.

Jak nauczyć psa komendy przynieś ?

Nauka komendy przyniesie powinna odbywać się następująco. Kładziemy ulubioną zabawkę pomiędzy sobą, a psem. Następnie zachęcamy go do chociażby dotknięcia jej. Gdy pies tylko dotknie przedmiotu, nagradzamy go smaczkiem. Po tym jak pies nauczy się brać do pyska zabawkę, wystarczy nią rzucić. Pies chwyci ją, a my wtedy wydamy mu komendę ,, zostaw” i nagrodzimy. Dzięki kilku takim powtórzeniem pies bez problemu opanuje przynoszenie zabawki.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><ins class="adsbygoogle"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> style="display:block; text-align:center;"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-layout="in-article"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-format="fluid"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-client="ca-pub-7687890302612305"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-slot="9325360020"></ins><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script>

Jak nauczyć psa nie załatwiać się w domu?

W wypadku nauki załatwiania się na dworze wystarczy postępować podobnie, jak w przypadku nauki sikania na zewnątrz. Najpierw wyznaczmy psu jakieś miejsce w domu, które wyłożymy gazetami. Następnie wystarczy postępować analogicznie do nauki sikania, czyli wychodzić na spacer zaraz po jedzeniu i drzemce.

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Nauka chodzenia psa przy nodze należy do jednej z trudniejszych komend, które może wydać swojemu psu właściciel. Niemniej jednak nie jest niemożliwa do nauczenia. Pierwsze ćwiczenia należy wykonywać z użyciem smyczy. Najpierw musimy wybrać nogę, przy której pies będzie zawsze chodził. Jej zmiana może spowodować dezorientację pupila, dlatego musi być wybrana na stałe. Gdy zapniemy psa na smycz, popuszczamy ją, tak aby była luźna i spacerujemy z psem wydając mu komendę ,, równaj”. Gdy pies próbuje nas wyprzedzić, korygujemy go lekkim szarpnięciem za smycz. Po pewnym czasie pupil sam załapie, o co nam chodzi. Bardzo ważne jak w przypadku nauki innych komend jest w tym wypadku nagradzanie.

Jak nauczyć psa aportować?

Nauka aportowania jest jedną z najtrudniejszych komend, ponieważ składa się z kilku skomplikowanych elementów. Najpierw musimy nauczyć psa podnoszenia aportu i noszenia go w pysku przez dłuższy czas. Możemy to osiągnąć na przykład poprzez posmarowanie zabawki ulubionym smakołykiem, dzięki czemu pies znacznie szybciej się nią zainteresuje. Gdy nauczy się już podnosić aport, musimy zachęcić go do dalszych spacerów z aportem w pysku. Możemy to zrobić w bardzo łatwy sposób, uciekając przed psem. Pies będzie myślał, że to zabawa i pobiegnie za nami. Kolejnym krokiem będzie rzucenie psu aportu i zachęcenie go do przyniesienia. Wystarczy mieć kilka smakołyków i nawoływać go do siebie. Psie ciastko, albo inny smakołyk pomogą nam też w odzyskaniu zabawki. Wystarczy pokazać psu smakołyk i wydać komendę ,,zostaw”. Większość psów uzna jedzenie za bardziej atrakcyjne i bez problemu odda aport.

Podsumowując powyższy artykuł należy zaznaczyć, że nauka jakiejkolwiek komendy w przypadku psa nie musi być trudna. Niemniej jednak w zależności od indywidualnych cech osobowości pupila, może ona potrwać krócej, lub dłużej. Aby uskutecznić każdą naukę trzeba nagradzać psa za każdą, dobrze wykonaną komendę w sposób słowny, jak również za pomocą smakołyków.

 

 

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: