Jeżeli przyjrzeć się aktualnie panującym trendom w wystroju wnętrz, łatwo można spostrzec, że do najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie dekorowania ścian należą różnego ramki z napisami, okładkami czasopism lub innymi motywami, chusty z różnych materiałów lub po prostu lustra.

Oczywiście, wszystkie wymienione formy zdobienia ścian mają swoje zalety: przy umiejętnej kompozycji mogą nadać wnętrzu bardziej przytulny lub też bardziej nowoczesny charakter.

Alternatywą dla wspominanych sposobów zdobienia ścian są obrazy oraz wydruki w wielkim formacie, czyli fototapety. Pozornie funkcja, jaką w wystroju mieszkania spełniają obraz lub też fototapeta do pokoju dziennego jest taka sama, jak w przypadku na przykład ramek z napisami czy chust ozdobnych. W rzeczywistości jednak istnieje istotna różnica pomiędzy umieszczeniem na ścianie obrazu lub artystycznego fotoplakatu, a zwykłymi ramkami, kalendarzami itp. Salvador Dali powiedział kiedyś: „malarz to nie ten, kto jest natchniony, lecz ten, który jest w stanie natchnąć innych”. Upraszczając nieco rzecz można powiedzieć, że taka właśnie jest funkcja sztuki wizualnej, czy to w przypadku malarstwa, czy fotografii artystycznej. Obraz lub fotografia to zawsze nośnik, w którym zaklęty jest jakiś fragment innego świata. Wieszając na ścianie pejzaż przedstawiający norweskie fiordy w blasku zachodzącego słońca lub reprodukcję „Idylli” Wacława Borowskiego nie tylko dodajemy do naszego mieszkania kolejny element wystroju, ale również wzbogacamy je o dodatkowy wymiar, do którego dostępem jest dzieło artysty.

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script><!-- [et_pb_line_break_holder] --><ins class="adsbygoogle"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> style="display:block; text-align:center;"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-layout="in-article"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-format="fluid"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-client="ca-pub-7687890302612305"<!-- [et_pb_line_break_holder] --> data-ad-slot="9325360020"></ins><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script><!-- [et_pb_line_break_holder] --> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});<!-- [et_pb_line_break_holder] --></script>

Fototapeta do pokoju dziennego

Jak wybrać fototapetę do pokoju dziennego? Jakie tapety do pokoju dziennego są najlepsze i czym kierować się przy ich wyborze? Trzeba przyznać, że nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na te pytania. Wiele bowiem zależy od naszych indywidualnych gustów oraz preferencji. To, czy lepiej będziemy się czuli w pokoju dziennym, które ściany zostały ozdobione artystycznymi fotografiami egzotycznych plaż, czy też może bardziej będą nam odpowiadać fotografie zimnych, skandynawskich pejzaży, to zawsze kwestia osobniczych upodobań. Istnieje jednak kilka zasad, o których warto pamiętać. Przede wszystkim więc fototapeta do pokoju dziennego nie powinna przytłaczać. Umieszczenie dużej, artystycznej fotografii na jednej ze ścian naszego pokoju to dobry pomysł; „wyplakatowanie” wszystkich czterech ścian a dodatkowo jeszcze sufitu- niekoniecznie(chociaż sama fototapeta na sufit, na przykład w postaci fotografii nocnego nieba, może być świetnym pomysłem, zwłaszcza w przypadku sypialni). Po drugie, warto poznać swoje ograniczenia. Fakt, możemy zachwycać się malowniczymi pejzażami Kostaryki oglądając je na komputerze (lub podróżując po Kostaryce), ale czy damy radę przebywać na dłużej w pomieszczeniu, gdzie Kostaryka jest obecna nieustannie? Może się okazać, że nasze nerwy w pewnym momencie zaczną mieć dość, ergo fototapeta do pokoju dziennego przedstawiająca piękno Kostaryki okaże się pomysłem raczej nietrafionym.

Jeżeli chodzi o czysto funkcjonalne porady, to oczywiście celem optymalnego powiększenia niewielkich pomieszczeń najlepsza będzie taka fototapeta do pokoju dziennego, która przedstawia jakiś rozległy, ogromny krajobraz. Jeżeli zaś chcemy dodać wnętrzu przytulności, możemy wybrać mniejsze fotografie(nie pokrywające całych ścian) w bardziej stonowanych barwach.

Tapety ścienne 3d dla dzieci

Tapety ścienne z efektem 3d to ostatni krzyk mody jeżeli chodzi o aranżację wnętrz przeznaczonych dla dzieci. Jak wiadomo, najmłodsi lubią różne efektowne „udziwnienia” w swoich pokojach. Tapeta z efektem 3d to zaś znakomity sposób na ożywienie wnętrza, nadanie mu niecodziennego i zabawnego charakteru, w którym dziecko będzie się po prostu dobrze czuło.

Fototapety przestrzenne do sypialni oraz fototapety do kuchni

Kolejne pomieszczenia, w których z powodzeniem można wykorzystać możliwości estetyczne, jakie dają fototapety, to oczywiście sypialnia oraz kuchnia. W przypadku sypialni głównym kryterium wyboru fotopatety powinien być nasz komfort(w końcu jest to wyjątkowe pomieszczenie, które nie służy nam do zapraszania gości lub urządzania przyjęć, lecz tylko i wyłącznie do odpoczynku). Fotopatety można zastosować również w kuchni. Fototapeta w kuchni zamiast płytek to znakomite rozwiązanie na dodanie wyglądowi kuchni niecodziennego charakteru lub po prostu na efektowne dopełnienie niemal dokończonej już aranżacji. W przypadku fototapet przeznaczonych do kuchni warto jednak pamiętać, że mogą one wymagać specjalnego kleju, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar umieścić taką fototapetę bezpośrednio nad miejscem, w którym będziemy piec, gotować i tak dalej.

 

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: