Kalendarzowe lato jeszcze się nie zaczęło, ale upały już dają o sobie znać. O ile ludziom łatwiej przetrwać bardzo wysokie temperatury korzystając np. z klimatyzacji, tak zwierzęta próbują sobie radzić w takich sytuacjach same. Upały są tak samo niebezpieczne dla zwierząt, mimo rozwiniętego ośrodka termoregulacji są narażone na odwodnienie, przegrzanie, a nawet udar cieplny. Niepozostajmy obojętni na ich los i próbujmy im pomóc przetrwać ten ciężki czas.

Najważniejsze i najlepsze co możemy zrobić dla naszych pupili to zapewnienie im świeżej – chłodnej wody (ale nie lodowatej!). Powinniśmy postawić ją w cieniu, aby nie nagrzewała się zbyt szybko. Wychodząc ze zwierzakiem na spacer nie zabierajmy go na długie spacery w porze największych upałów, ale wczesnym rankiem, czy wieczorem, kiedy temperatura jest jeszcze znośna. Nie zapominajmy o wodzie, kiedy wychodzimy ze zwierzęciem oraz nie zmuszajmy czworonoga do dużej aktywności fizycznej. Nie zostawiajmy i nie zabierajmy pupili w miejsca gdzie nie będą mogły znaleźć cienia, unikajmy też rozgrzanego i parzącego betonu.
Pod żadnym pozorem nie zostawiamy naszego pupila w zamkniętym samochodzie, nawet w zacienionym miejscu. Przy takiej pogodzie jest to bardzo niebezpieczne, temperatura wzrasta w zastraszającym tempie.Chcąc pomóc zwierzakowi możemy zmoczyć szmatkę i położyć na karku delikatnie ochładzając go. Możemy też zmoczyć ręcznik i położyć na podłodze, jeśli zwierzę zechce położy się, aby się schłodzić. Absolutnie niedopuszczalne jest polewanie nagrzanego zwierzaka lodowatą wodą. Możemy zostawić w większej misce wodę, możliwe że sam zechce wejść do niej i się ochłodzić. Niektórzy wspomagają się także atomizerem z wodą, spryskując pupila wodą – jednak nie każde zwierzę to lubi i toleruje (nie próbuj robić tak katu.. tfu kotu:)

W sklepach znajdziecie także sporo chłodzących gadżetów dla pupili, jak np. maty chłodzące lub kamizelki.

Apelujemy żebyście obserwowali swoje zwierzaki, czy nie wykazują jakiś niepokojących objawów, w przeciwnym razie koniecznie wybierzcie się do weterynarza!

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: